Kdo minul Landek, minul Ostravu

Landek se nachází v  Ostravě -  Petřkovicích,  cca 1,5 km od sjezdu z dálnice D1 a 5 km od centra Ostravy (GPS 49°51'59.461"N, 18°15'41.181"E). Je lehce dostupný městskou hromadnou dopravou (směr Hlučín, zastávka Hornické muzeum).

Výška samotného kopce Landek (z německého Land-Ecke = kout země) je pouhých 280 m n. m. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Na jihovýchodním svahu Landeku, jehož územím vede přírodovědecká a hornická naučná stezka, se nachází unikátní geologický řez s vrstvami uhlí karbonského typu, které vznikly před 250 miliony let a které vystupují na povrch četnými výchozy uhelných slojí. Landek byl v r. 1993 vyhlášen Národní přírodní památkou. V těsné blízkosti Landeku se nachází soutok řek Odry a Ostravice.   

V lokalitě Landeku bylo zaznamenáno první osídlení a první použití uhlí před cca 30 tisíci lety. V r. 1953 zde byla nalezena světoznámá Petřkovická neboli Landecká venuše. Jedná se o 46 mm vysoké torzo ženy, vyřezané z krevele. Je to jediná štíhlá venuše v Evropě. Její historická hodnota není o nic menší než hodnota možná známější Věstonické venuše. Více informací o Naučné stezce Landek najdete zde.

Před více než 200 lety se na Landeku začalo dobývat uhlí. Lze říct, že tímto byla zahájena těžba černého uhlí na Ostravsku.

Na Landek bezprostředně navazuje v současnosti především LANDEK PARK – areál o rozloze 35 hektarů s největším hornickým muzeem v České republice, jehož součástí je sportovně relaxační areál vč. campu a stravovacích zařízení. Areál již řadu let plní funkci příměstské rekreační zóny.